اپل، HomeKit را در سال 2014 راه اندازی کرد و برای بسیاری از کاربران این محصول یک رمز و راز باقی مانده است. HomeKit چیست و آیا برای خانه شما مناسب است؟ بیایید بررسی کنیم که این محصول چیست و چگونه کار می کند.

آنچه در این پست میخوانید  نمایش سر تیترها 

HomeKit اپل هومکیت چیست؟

در حالی که HomeKit مختص اپل و دارندگان محصولات این شرکت است، در واقع فقط یک پروتکل ارتباطی است، چارچوبی از فناوری ها که به شما اجازه می دهد دستگاه iOS شما با هر تعداد از محصولات خانه هوشمند کار کند. اپل در حال حاضر ادعا می کند که بیش از 100 برند از محصولات هوشمند در حال حاضر در جهان در HomeKit گنجانده شده است، از جمله محصولات خانه های هوشمند که با هومکیت کنترل میشوند میتوان به کلید و پریز های هوشمند، لامپ ها، ترموستات، سنسورهای مختلف و … اشاره کرد.

هسته اصلی HomeKit کنترل متمرکز آن از طریق برنامه iOS Home است که اکنون در همه آیفون ها و آیپدها استاندارد موجود است (و اکنون نیز بخشی از MacOS است). از طریق این برنامه، شما به همه دستگاههای سازگار با HomeKit (لوازم جانبی) دسترسی دارید که می توانید توسط اتاق بندی از یکدیگر تفکیک کنید و به صحنه ها (Scene) اختصاص یابد (که در آن تعدادی دستگاه به طور همزمان با یک مکانیزم کنترل می شوند) یا از طریق اتوماسیون (Automations) (برای برنامه ریزی کلی یا به عنوان عملگری برای ایجاد وقایع). دستگاه هایی را که در اپلیکیشن شناخته میشوند نیز می توان از طریق دستورات صوتی سیری، از طریق دستگاه iOS یا اپل تی وی (نسل سوم یا بالاتر) یا بلندگوی هوشمند هوم پاد کنترل کرد.

 

اپل هوم کیت آموزش

 

به طور خلاصه ، این اپلیکیشن مانند سایر برنامه های کنترل خانه هوشمند کار می کند، با این تفاوت که به محصول خاصی از فروشنده گره خورده نیست. اگر دستگاه های شما از طریق HomeKit تنظیم شده باشند، در برنامه Home نشان داده می شوند. بعد می توانید دستگاه های سازگار را به شبکه HomeKit خود را اضافه کنید و این باعث نمی شود که از همان دستگاه ها در سایر اکوسیستم های خانه هوشمند نتوانید استفاده کنید.

 

راه اندازی HomeKit هوم کیت چگونه است؟

راه اندازی HomeKit بزرگترین نقطه قوت آن است. برای اکثر محصولات، راه اندازی از طریق آیفون و اسکن کد QR چاپ شده بر روی جعبه های دستگاه هوشمند است. بعضی اوقات کد QR روی بسته بندی یا کتابچه راهنمای دستگاه ظاهر می شود. پس از اسکن دستگاه و روشن شدن دستگاه ، تلفن شما برای ایجاد اتصالات لازم کار می کند. این روند طی سالها کمی تغییر کرده است ، اما اکنون به طور کلی کاملاً ساده شده است و من دریافتم که دستگاههای HomeKit – در بیشتر قسمتها – به سرعت و به صورت یکپارچه راه اندازی می شوند.

دستگاه های HomeKit می توانند برای راه اندازی از طریق بلوتوث یا Wi-Fi به تلفن شما متصل شوند. برای راه اندازی دستگاه HomeKit لزوماً به اتصال به اینترنت احتیاج ندارید، اما مطمئناً به آسان شدن روند کار کمک می کند.

راه اندازی هوم کیت اغلب ممکن است برای تازه کاران کمی گیج کننده باشد زیرا تقریباً هر سازنده دستگاه هوشمند خانگی اپلیکیشن خود را دارد که می تواند برای راه اندازی دستگاه نیز مورد استفاده قرار گیرد. دستورالعمل هاب راه انداری نیز برند به برند در این قسمت متفاوت است. بعضی از آنها به شما راهنمایی های لازم را می کنند، در برخی موارد به نیاز است به اپلکشن هوم بروید و سپس برای راه اندازی مجدد به برنامه مخصوص تجهیزات برند خود برگردید. بیشتر اوقات می توانید به طور کامل از اپلیکیشن برند تجهیزات خود چشم پوشی کنید و فقط موارد را مستقیماً در Home تنظیم کنید. یا می توانید Home را نادیده بگیرید و فقط از برنامه رسمی استفاده کنید. پس از تکمیل راه اندازی، به طور کلی می توانید از هر دو برنامه برای کنترل دستگاه استفاده کنید، اگرچه این امر نیز می تواند چالش های جدیدی را برای شما ایجاد کند.

 

 

 

چگونه می توانم با دستگاه های HomeKit تعامل برقرار کنم؟

همانطور که در بالا اشاره شد، ایده اصلی این است که شما با دستگاههای HomeKit خود در برنامه iOS Home تعامل داشته باشید، اما همچنین می توانید از اپ اصلی دستگاه برای انجام همان کار استفاده کنید. در واقع، در اکثر اپلیکیشن های تولید شده، شما نه تنها دستگاه های آن برند را پیدا می کنید، بلکه دستگاه های سازگار با HomeKit را که توسط برندهای دیگر نیز توسعه یافته اند پیدا کنید. اگر تنظیمات پیچیده و چند بِرندی داشته باشید، تنظیمات کمی گیج کننده می شود و اگر مثلاً در هر دو برنامه اتوماسیون تنظیم کنید، می تواند چالش هایی را برایتان ایجاد کند. وقتی برنامه ها با هم تداخل دارند، نتایج غیرقابل پیش بینی هستند، بنابراین توصیه می شود تا جای ممکن برای انجام کنترل کارهایتان مخصوصاً در مورد نوشتن سناریو به یک اپلیکیشن پایبند باشید.

توجه داشته باشید که برنامه های رسمی فروشنده برای دستگاه های شما شاید نیاز باشد که حتماً نصب شوند: شما برای مواردی مانند به روزرسانی سیستم عامل در برخی از دستگاه ها به این برنامه ها نیاز خواهید داشت. همچنین بسیاری از این برنامه ها ویژگی های اضافه شده ای را که برنامه iOS Home فاقد آن است مانند قابلیت پویا تنظیم دمای رنگ لامپ هوشمند در طول یک روز را باید الزاماً از طریق اپلیکیشن رسمی برندتان انجام بدهید.

 

 

 

در حالی که می توانید از طریق تلفن خود مستقیماً با یک دستگاه ارتباط برقرار کنید، ارزش واقعی HomeKit داشتن هاب در داخل خانه شما است. امروزه بسیاری از دستگاه ها می توانند به عنوان یک کنترل کننده مرکزی، از جمله تلویزیون AppleTV (نسل چهارم یا بالاتر)، یا مدل بلندگوی HomePod، عمل کنند (به شرطی که از خانه خارج نشود و هرگز خاموش نشود) چند دستگاه دیگر، از جمله پل هوشمند Lutron Caséta و Insteon Hub Pro ، می توانند فاصله بین دستگاه خانه هوشمند و HomeKit را تنظیم کنند ، اما به شما اجازه نمی دهد دستگاه های HomeKit خود را هنگامی که از خانه دور هستید کنترل کنید. بنابراین، اگر امروز قصد ساخت خانه ای متکی به HomeKit را دارید، بهتر است یک هاب Apple به عنوان کنترلر مرکزی در نظر داشته باشید.

بدون هاب HomeKit، فقط زمانی می توانید دستگاه های خود را کنترل کنید که تلفن در همان شبکه محلی باشد (یا اگر دستگاه از آن پشتیبانی کند در محدوده بلوتوث باشد). هاب با اتصال دستگاه های HomeKit به روتر و سپس اتصال به اینترنت کار می کند. با استفاده از هاب می توانید وقتی از خانه دور هستید مستقیماً با دستگاه ها ارتباط برقرار کنید و همچنین ویژگی های ژئوسکالینگ مانند روشن کردن خودکار چراغ ها هنگام بازگشت به خانه را فعال کنید. اگر هاب ندارید و وقتی در خانه نیستید و برنامه Home را روی تلفن خود راه اندازی می کنید، خواهید دید که دستگاه های شما پاسخی نشان نمیدهند.

 

 

 

هوم کیت چه تفاوتی با الکسا، دستیار گوگل، SmartThings و سایر اکوسیستم ها دارد؟

HomeKit شباهت های زیادی با این پلتفرم ها دارد، از جمله پشتیبانی از محصولات فروشندگان متعدد و ویژگی های کنترل صدا Alexa و Google Home. با هر یک از این سیستم عامل ها می توانید نسخه ای از اتاق ها، صحنه ها و اتوماسیون را نیز ایجاد کنید. و مانند سایر سیستم عامل ها، محصولات پشتیبانی شده از HomeKit به طور فزاینده ای به همین ترتیب تبلیغ می شوند، و با آرم “Works with Apple HomeKit” بر روی بسته بندی نمایش داده می شود.

تفاوت اصلی که باید در نظر گرفته شود پشتیبانی است: هر چهار سیستم عامل از محصولات فروشندگان مختلف پشتیبانی می کنند، بنابراین اگر می خواهید خانه هوشمند خود را در بر مبنای یکی از این سیستم عامل ها بسازید، باید دقیقاً دستگاههایی را که قبلاً خریداری کردید یا قصد خرید آنها را دارید، بررسی کنید. به عنوان مثال، SmartThings تنها پلتفرمی است که از دستگاه های Z-Wave پشتیبانی می کند. Alexa و SmartThings هر دو از دستگاه های Zigbee پشتیبانی می کنند. هر چهار سیستم عامل از دستگاه های Wi-Fi و بلوتوث پشتیبانی می کنند، اما باز هم، سازگاری از محصولی به محصول دیگر متفاوت است، و نه فقط استاندارد بی سیم استفاده شده در دستگاه شما. (همچنین خواهید دید که برخی از فروشندگان یک نسخه از محصول را با پشتیبانی HomeKit و یکی دیگر را عادی به فروش می رسانند، و باعث گیج شدن بیشتر شما در هنگام نصب و خرید تجهیزات میشوند.)

همچنین، محصولات Alexa و Google Home چیزی فراتر از سیستم عامل های خانه هوشمند نیستند که اساساً به شکل بلندگوهای هوشمند مجهز به دستیار صوتی ساخته شده اند. می توانید از سیری بخواهید یک تایمر برای شما تنظیم کند یا موسیقی پخش کند، اما اینها ویژگی های iOS است نه HomeKit. به همین ترتیب، سیستم “مهارت” الکسا را ​​هیچ کجا در HomeKit نمی توان یافت. HomeKit با راه اندازی HomePod به طور فزاینده ای در این راستا حرکت کرده است ، اما این دستگاه به سختی به عنوان بخشی اساسی از اکوسیستم HomeKit همانند آمازون اکو برای الکسا است.

 

 

تفاوت عمده دیگر البته اعتماد HomeKit به محصولات اپل است. اگر شما یک کاربر دو آتیشه اندروید هستید، HomeKit احتمالاً مناسب شما نیست.

 

 

 

آیا هوم کیت با سیستم عامل های دیگر سازگار است؟

در اکثر موارد، بله. شما می توانید HomeKit ، Alexa و Google Home را در یک خانه استفاهده کنید و همه با دستگاه های مشابه تعامل داشته باشند، با این فرض که پشتیبانی لازم را داشته باشند. (و به یاد داشته باشید، تقریباً همه دستگاه های HomeKit ساپورت با برنامه ایجاد شده توسط برند خود نیز ارائه می شوند.)

اگر از سیستم عامل های مختلف برای انجام یک کار استفاده کنید، مشکلاتی ممکن است بوجود بیایند. از لحاظ تئوری می توانید یک دستگاه را به چهار یا پنج برنامه مختلف متصل کنید و از هر کدام برای ایجاد یک برنامه کنترل برای آن دستگاه استفاده کنید. اما البته این امر به شدت توصیه نمی شود.

گفته می شود، معمولاً برای خانه های هوشمند شلوغ بیشتر از یکی از این سیستم عامل ها برای کنترل محصولاتی که با سایر تجهیزات شما سازگار نیستند گزینه مناسبی است. اما، به طور فزاینده ای و خوشبختانه، سازگاری گسترده با چندین سیستم عامل رفته رفته به امری عادی تبدیل شده است.

 

آیا برای استفاده از HomeKit به دستگاه iOS نیاز دارم؟

بله. و برای استفاده از تمام ویژگی های HomeKit، شما به مواردی چون iPhone یا iPad نیاز ندارید. اگر می خواهید از دستگاه HomeKit خود دور از خانه خود استفاده کنید، همانطور که در بالا توضیح داده شد، به هاب نیاز دارید.

البته، در حالی که برای استفاده از ویژگی های HomeKit به دستگاه iOS نیاز دارید، می توانید از دستگاه HomeKit بدون iPhone هم استفاده کنید. اگر دستگاه با یکی از آن سیستم ها سازگار است، به راحتی باید از برنامه رسمی برند خود برای تعامل با دستگاه استفاده کنید و یا یک سیستم شخص ثالث دیگر مانند الکسا، Google Home یا SmartThings هم داشته باشید.

 

من یک کاربر اندروید هستم. با HomeKit چه کاری می توانم انجام دهم؟

در یک کلام: هیچ کاری! حداقل نه با یک تلفن هوشمند اندرویدی.

HomeKit فقط با برنامه Home کار می کند و برنامه Home فقط در دستگاه های iOS در دسترس است. و احتمالاً هیچ امیدی نیست که به زودی این روند تغییر کند.

همانطور که در بالا توضیح داده شد، اگر از Android استفاده می کنید و دستگاهتان فقط از HomeKit پشتیبانی می کند، به این معنی نیست که نمی توانید از دستگاه با تلفن خود استفاده کنید. کاربران اندروید برای تنظیم و مدیریت محصول نباید مشکلی در استفاده از برنامه رسمی اندرویدی برند خود داشته باشند.

 

HomeKit چقدر ایمن است؟

داده های HomeKit هم در حالت استراحت و هم در حین انتقال کاملاً رمزگذاری شده است و از آنجا که اپل باید هر دستگاهی را در اکوسیستم HomeKit تأیید کند ، این سیستم عامل به اندازه سایر سیستم عامل های خانه هوشمند ایمن است. (الکسا و گوگل هوم هر دو داده ها را به روشی مشابه رمزگذاری می کنند.)

در سال 2019، اپل ویژگی جدیدی به نام HomeKit Secure Video را رونمایی کرد که به دوربین های HomeKit ساپورت امکان می دهد تا از iCloud برای ذخیره سازی فیلم استفاده کنند. به طور طبیعی، نگرانی های امنیتی در مورد ذخیره سازی و پخش ویدئو مبتنی بر ابر بیش از مواردی است که مثلاً برای کنترل کلید نور از طریق اینترنت وجود دارد، بنابراین اپل مراقب بوده است که جریان های ویدئو HomeKit Secure از اندتو اند رمزگذاری شود. Ring در دوربین های امنیتی خود همین قابلیت را ارائه داده است، اما اپل با استفاده از هرگونه تجزیه و تحلیل ویدئو در هاب HomeKit محلی شما، این مزیت امنیتی را به شما می دهد.

اقدامات امنیتی اضافی نیز در HomeKit Secure Video وجود دارد، از جمله امکان محدود کردن دسترسی به جریانها بر اساس کاربر و زمان روز. اپل اشاره کرده است که این شرکت برای مشاهده  فیلم های ضبط شده شما دسترسی ندارد.

 

HomeKit چقدر قابل اعتماد است؟

روند نصب معمولاً خیلی سریع و راحت است، اما ما بعضاً با مشکلاتی در خصوص از دست دادن اتصال HomeKit به دستگاه ها، یا توقف اتوماسیون مواجه هستیم که البته طبیعی است و در سایر پلتفرم ها هم کم و بیش مشاهده میشود.